O spolku

Spolek byl založen v roce 2016 a sdružuje na třicítku místních vinařů. Mezi členy patří jak majitelé vinařství, tak i vinaři věnující se tomuto řemeslu ve svém volném čase. Toto složení spolu s faktem, že zde najdeme všechny věkové skupiny dávají spolku obrovské kreativní možnosti při organizování různých akcí.

Nejen výborná vína z prostředí malebných bojanovských sklepů, ale i velmi bohatý folklorní život dělá z naší obce velmi oblíbený turistický cíl.

Mezi tradiční akce, které vinařský spolek pořádá patří výstavy vín, různé formy otevřených sklepů a Zarážání hory.

Na vína místních vinařů narazíte prakticky na každé větší folklorní akci v Dolních Bojanovicích.

Přes naši obec vede navíc velmi oblíbená cyklistická trasa “Vinařská stezka Podluží“, takže je možné místní vinaře jak spontánně, tak i organizovaně při průjezdu navštívit.

Vinařský spolek taky velmi úzce spolupracuje z nově založeným spolkem Dolnobojanovský ryzlink, který se zabývá výrobou Ryzlinku rýnského v Dolních Bojanovicích.

Dolní Bojanovice patří do vinařské oblasti Morava, pod vinařskou podoblast Slovácká. Tato podoblast zahrnuje 115 obcí, 8627 pěstitelů a 4534 ha vinic. Ekologické poměry v této podoblasti  jsou nejrozmanitější. Nejjižnější částí Slovácké podoblasti je PODLUŽÍ s rovinatějšími polohami a se svahovými vinicemi na terénním zlomu k říčce Kyjovce. K nejrozšířenějším bílým vínům patří Müller Thurgau a Ryzlink rýnský. Další jsou pak Veltlínské zelené a Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Chardonnay. Z aromatických odrůd Sauvignon a Muškát moravský. Z modrých odrůd zaujímá přední postavení Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Modrý Portugal i Cabernet Moravia.

Od roku 1511 do roku 1848 se obec Dolní Bojanovice stala  majetkem hodonínského  panství. Po roce 1848, kdy byla zrušena robota a poddanství, se zde rozvíjí velmi bohatý spolkový a kulturní život. V roce 1905 bylo zřízeno v Dolních Bojanovicích první Rolnickovinařské družstvo “Zádruha” na hodonínském okrese a v českých zemích vůbec.

Obec Dolní Bojanovice byla a je známa dobrým vínem. Zvláště bojanovský rýnský ryzlink se dodával do Vídně na císařský dvůr.

Z roku 1738 pochází listina o zákazu padělání bojanovského vína.

Pro výrobu  a  skladování  vína  slouží  “búdy” – vinné  sklepy,  které  jsou  chloubou každého vinaře.

V 17. století  na horním konci obce byly vybudovány dva panské sklepy, které jsou jedny z největších v Čechách  a na Moravě. Obdivoval je v r. 1992 i známý cestovatel Miroslav Zikmund.